ارتباط با یک موجود دوست داشتنی به نام “سگ”

نگهداری از هر حیوان خانگی راه‌های ویژه خود را دارد که می‌بایست آن را بدانید تا بتوانید در حفظ سلامتی جسمی و روانی آن سهیم باشید. نگهداری سگ ترفند‌های دشواری ندارد.

یکی از مواردی که می‌بایست قبل از خرید سگ در نظر داشته باشید این است که سگی انتخاب کنید که نژاد مناسبی برای سبک زندگی شما داشته باشد.

در زیر به هفت موردی اشاره می‌کنیم که هرگز نباید در مورد سگ انجام شود:

۱. سگ را آزرده کنید 

حتما باید ساعت های تنهایی سگ را کاهش دهید. در واقع، سگ به حضور شما نیاز دارد تا آزرده و بی حوصله نشود. هم برای خودتان و هم برای سگ، لحظه هایی را برای با هم بودن قرار دهید و وقتی با هم هستید، سگ را بیرون ببرید و بازی کنید. از این کار لذت می برد.

۲. سگ را مجبور به برقراری ارتباط کنید 

سگ ها بر خلاف ما انسان ها نظام تبادل احساسی را متوجه نمی شوند. در واقع برای انسان بوسیدن و بغل کردن عملی برای ابراز احساس است، اما از نظر سگ این کار نشانه ای برای تسلط یافتن است. در دنیای سگ ها، سگی که تلاش می کند پایش را روی بازوی دیگری بیندازد به معنای تسلط بر آن است. این کار انسان برای سگ به معنای این است که انسان می خواهد بر او تسلط پیدا کند و مطمئنا آن را تحمل نمی کند.

۳. مجبور کردن سگ به مهربانی با هم نوعانش

سگ ها مانند ما انسان ها روابط اجتماعی با سگ های دیگر دارند. اگر آن ها را مجبور کنید که با سگی که دوست ندارند دوست باشد، ارتباط شما با سگ از بین می رود. در واقع، سگ دوست دارد که شما به عنوان صاحبش برای او امنیت فراهم کنید و زمانی که او را در شرایطی قرار می دهید که احساس ناراحتی می کند اعتماد خیلی کمتری به شما می کند. قبل از آن که سگ را به هم نوع دیگرش معرفی کنید، زبان بدن آن را متوجه شوید.

۴. او را از بیرون بردن منع کنید

برای داشتن یک سگ متعادل حتما باید او را بیرون ببرید. باید به او کمک کنید که نیازش به فعالیت فیزیکی، حسی (بوها، صداها،…) و اجتماعی اش سیراب شود! در غیر اینصورت، سگ شما دچار مشکلات روانشناختی و افسردگی می شود.

۵. پرخاش کردن به سگ برای کاری که انجام نداده است

اگر می خواهید حیوان را تنبیه کنید، هرگز تنبیه را با فاصله از عملی که انجام نداده اعمال نکنید. به طور مثال اگر به خانه بر می گردید و متوجه می شوید که سگ در خانه ادرار کرده است و همان لحظه او را تنبیه کنید، سگ تصور می کند که آمدن شما به خانه مساوی با تنبیه اوست و تنبیه را به منزله کار بدی که انجام داده در نظر نمی گیرد.

۶. دادن شیرینی جات به سگ

خوردن شیرینی جات مثل شکلات، آبنبات یا کیک می تواند پیامدهایی بر روی سلامت حیوان داشته باشد. درواقع، ارگانیسم سگ مانند ما انسان ها نیست و نمی تواند موادی را که ما می خوریم هضم کند. بهتر است خوراکی را که برای او ساخته شده است به او بدهید و در نتیجه خطر چاق شدن و مسموم شدن آن را کاهش دهید.

۷. زدن سگ

تنبیه باید در موارد محدودی صورت گیرد و هرگز نباید سگ را بزنید. دستتان باید برای سگ به معنای نوازش باشد. اگر می خواهید حیوان را آموزش دهید باید آموزشتان مثبت باشد و اگر می خواهید او را تنبیه کنید در اتاق خودتان یا هر اتاقی به مدت چند دقیقه او را قرار دهید.

 

۵ نشانه‌‌ای که سگ ‌به شما علاقه دارد:

۱. سگ جلوی در به شما سلام می‌کند

این سلام کردن لزوما سلامی نیست که همه سگ‌ها جلوی در به صاحب خود می دهند. ممکن است سگ لحظه ورودتان حرکات دیوانه واری را انجام دهد که بیشتر علامت نگرانی از جدایی و تنهایی باشد تا عشق. زمانی که سگ همراه با تکان دادن دم به شما نزدیک می‌شود همین کافی است تا نشان دهد که بسیار خوشحال است.

۲- نگاه‌های سگ با چشم های گرد شده، آرام و لطیف

هیچ شکی در این مورد وجود ندارد که سگ ها به ما نگاه می کنند چون نگاه کردن به ما موجب خوشحالی آن ها می شود – بیرون رفتن ها، شام خوردن ها و بازی های آن ها با ما است. اما اخیرا مطالعه ای دریافته است که سگ ها فراتر از دلایل اجتماعی با ما ارتباط چشمی برقرار می کنند.

مطالعه اخیر که توسط میهو ناگاساوا (Miho Nagasawa) و همکاران وی در دانشگاه آزابوی (Azabu) ژاپن انجام شده است نشان می دهد که نگاه سگ ها به صاحبشان باعث ترشح هورمون اکسی توسین یا “هورمون عشق” می شود. به علاوه، این عشق دو طرفه است؛ پژوهشگران دریافته اند که نگاه طولانی میان سگ و صاحبش موجب افزایش هورمون اکسی توسین در فرد می شود و واکنش مثبتی از مغز او دریافت می شود.

به یاد داشته باشید که در دنیای سگ ها نگاهی با مفهوم نگاه غالب و تسلط جویانه هم وجود دارد که قطعا شبیه به نگاه عاشانه نیست. در واقع، نگاه غالب نگاهی از روی خشونت است؛ در نتیجه اگر سگی را نمی شناسید از بالا به او خیره نشوید زیرا در این صورت ممکن است مورد حمله او قرار بگیرید.

۳- سگ گاهی حتی زمانی که هیچ چیز نمی خواهد برای نوازش شدن به طرف شما می‌آید

این علامت عشقی ساده و پاک است زیرا هیچ درخواستی پشت آن نیست و فقط همراهی شما را می خواهد.

۴- سگ می‌خواهد در کنار شما باشد

شاید سگ شما در همان اتاقی که هستید بیاید و نزدیک شما قرار بگیرد اما توجهی به شما نکند و برای خودش خرخر کند و بخوابد. اما دقت داشته باشید که سگ نزدیکترین مکان به شما را انتخاب کرده و دوست داشته در کنار شما باشد که این نشان می دهد شما را دوست دارد.

۵- سگ اسباب بازی اش را در جایی که شما هستید می آورد و تلاش می کند تا شما را به بازی وادارد

سگ‌ها مانند انسان ها زمانی که غمگین، ترسیده یا نگران باشند دوست ندارند بازی کنند. سگ های خوشحال، مثلا سگ هایی که عاشق صاحبشان هستند، بیشتر تمایل دارند که دیوانه وار و با سرعت بازی کنند.

کلیدواژه : حیوان خانگیسگ
admin
ارسال دیدگاه